سرمقاله

 نقش انجمن‌های فرهنگی، هنری در توسعه‌ی اجتماعی

سازمان‌ها، بنیادها و مؤسسه‌های فرهنگی و هنری مردم‌نهاد و خودجوش، نقش عمده‌ای در اعتلای فرهنگی و توسعه‌ی هنری دارند و در ارتقا و پیشرفت اجتماعی جامعه، نقش همه‌جانبه‌ای ایفا می‌نمایند. فعالیت و تأسیس این مراکز و کانون‌های فرهنگی، گرچه با مشکلات و موانع مختلف مواجه بوده است، امّا پیوسته، الگوها و معیارهای فرهنگی و هنری را مبانی کار و فعالیت خود قرار داده و در دوران‌های مختلف تاریخی، مهر و نشان خود را بر صحنه‌های اجتماعی به جا گذاشتند. مطالعه‌ی تاریخچه و سابقه‌ی فعالیت این گروه‌های فرهنگی و هنری، گواهی بر گفتار و مدعای ماست.

از تأسیس اوّلین انجمن‌های فرهنگی- هنری گیلان در اواخر عصر قاجار (حدود 1285 خورشیدی) تا امروز بیش از یک سده می‌گذرد.

اعضای این انجمن‌ها با تعهد اجتماعی و فرهنگی گام به میدان فعالیت گذاشتند و ایثارگرانه تمام موانع و مشکلات مادی و معنوی را به جان خریدند و برای توسعه‌ی فرهنگی پیگیر شدند. گرچه با نامهربانی‌ها و تنگ‌نظری‌ها دست به گریبان بودند، امّا با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم کردند و بر اهداف خود پای فشردند و پا پس نکشیدند.

برای نمونه انجمن‌های: امید ترقی، فرهنگ، پیک سعادت نسوان، اکتورال آزاد، اخوت و… (1285 تا 1305)، نشر فرهنگ گیلان، انجمن ادبی خزر، کانون آیینه، شرکت سهامی هنر، کانون پیروز، استودیو درام گیلان، تماشاخانه‌ی گیلان (1310 تا 1335)، بنیاد میرزا کوچک‌خان، خانه‌ی فرهنگ گیلان، انجمن مهرورزان گیل (1370 تا 1390) و… را می‌توان نام برد.

سیاست ناهمگون و گاه آشفته و ضد و نقیض در طول سال‌های متمادی باعث انفعال و فروپاشی و از بین رفتن بسیاری از این انجمن‌ها شده است و نیروها و افرادی که در این تشکل‌های فرهنگی به فعالیت مشغول بوده‌اند، به عرصه‌های دیگر اجتماعی کشانده شده‌اند و بسا این‌که بسیاری از تندروی‌های اجتماعی و سیاسی متأثر از این عوامل بوده باشد.

مدیران، متولیان امور فرهنگی و اجتماعی و کارگزاران فرهنگی در این عرصه می‌توانند، نقش بسیار مثبتی ایفا نمایند. اگر حمایت‌های مادی از این انجمن و گروه‌ها دریغ می‌شود، لااقل حمایت‌های معنوی از این انجمن‌ها و بنیادها دریغ نشود.

هـ . ع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *