کتاب سخت سر یا رامسر در گذر زمان

پژوهش و نوشته: دکتر عنایت‌الله رحیمیان

ناشر: پژوهنده و مؤلف

کتاب در 696 صفحه با 24 صفحه عکس رنگی پایانی و نه فصل حاوی رامسر و طبیعت، گل و گیاه و جانوران سخت‌سر، آبادی‌های تاریخی سخت‌سر، اقوام اولیه ساکن در سخت‌سر، آریایی‌ها، سکاها و سخت‌سر، سخت‌سر و اشکانیان، فرهنگ مردم رامسر و تغییرات آن، سخت‌سر در تاریخ.

این کتاب ارزشمند به بهای 000/150 ریال به اختیار صاحبدلان معرفت جوی نهاده شده است.

پژوهنده و نویسنده محترم عنایت‌الله رحیمیان که فاضلی شناخته شده و پزشکی مردم‌دوست و حاذق و در عین حال ادیبی نامور است، در این کتاب معتبر، شهر دیرسال رامسر را از لحاظ تاریخ و جغرافیا و فرهنگ‌عامه و توضیحات کامل پیرامون آثار تاریخی بجا مانده و افسانه‌های بفراموشی نگراییده و پاره‌ای از آداب و رسوم، استادانه مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و پژوهندگان به ویژه نسل جوان را از مراجعه به کتب انبوه، بی‌نیاز ساخته است.

تمامی مباحث کتاب به ویژه مسائل تاریخی و جغرافیایی آن بسیار دلنشین و آموزنده و قابل توجیه و تفسیر است، تنظیم و پیشکش کتاب به جامعه خود داستانی شیرین می‌باشد که متأسفانه جای ذکر آن در این اندک سخن نیست، مطالعه دقیق و نگهداری آن را در کتابخانه‌های خصوصی موکداً توصیه می‌نماید و توفیق دکتر رحیمیان را در نوشتن و چاپ چنین کتاب آموزنده از ایزد خواهانیم.

چند صد نام دریای خزر

پژوهش و نوشته: عبدالرحمان عمادی

ناشر: نشر آموت 532 ص به اضافه 66 ص نمایه به بهای 15 هزار تومان

نویسنده صاحبنظر و ریشه‌یاب عبدالرحمان عمادی از دانشی مردان سخت‌کوش و ژرف‌نگری است که تاکنون با نشر چندین اثر پژوهشی و چاپ و نشر مقالات فراوان و گوناگون خود را به صدرنشینی در شناخت ناگشوده‌ها رسانید، و این اثر که در بهار امسال به اختیار مردم صاحبنظر گذاشته شد نامواژه دریای کاسپین است که از بدو تاریخ به این بزرگترین دریاچه اطلاق کرده‌اند. توصیف کتاب در این مختصر نمی‌گنجد، فقط با ذکر کوتاهی از بررسی نام‌های خزر خوانندگان را به تهیه و نگاهداشت کتاب مذکور در کتابخانه شخصی خود توصیه می‌نماییم. پژوهنده محترم بر آن است که (… این دریا چنان با نام‌ها و صفت‌های گوناگون، با معانی دینی و جغرافیایی یاد و ستوده شده که ناگزیر فرِّ و فرَّه «خوره» ایزدی و کیانی و ایرانی از دل آب‌های آن شکفته و سر برآورده سرزمین‌های ایرانی را بهره‌ور ساخته است و در سرانجام نیز سوشیان را با آب‌های آن سر و کار خواهد بود… خزر نخستین دریایی بوده که در آغاز پیدایش دریاها از باران آسمانی «باران تشتر= تیر» پدید آمد… الخ ص 28 همین) برای ایشان آرزوی موفقیت های بیشتری داریم.

*     *     *

همایش ملی اشکورشناسی

پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان- عبدالله اکباتان و بیژن عباسی

بها: ندارد   121 صفحه

چاپ و نشر: نوین

این کتاب حاوی مقالاتی است که پیرامون اشکور و مسائل مربوط به آن تهیه گردیده و اثری مفید و آگاهی دهنده است.

*     *     *

شهر استخر و سه گنبدان

نگارش و پژوهش: دکتر جمشید صداقت‌کیش

بها: 6000 تومان

273 ص به اضافه 14 صفحه فهرست منابع

انتشارات: فرهنگ پارسی- بنیاد فارس شناسی

فرزانه بزرگوار دکتر جمشید صداقت‌کیش بزرگ مردی بی‌نیاز از هر گونه تعریف و توصیف و آثاری را که با دقت و کنجکاوی هدیه جامعه می‌نماید، شایسته مطالعه دقیق و حفاظت و نگهداری است، در پشت جلد کتاب استخر که در ده فصل تهیه و تنظیم گردیده است (استخر یکی از شهرهای کهن است که تا پایان روزگار ساسانیان زیستگاه و محل بالندگی و شکوفایی بوده و از بزرگترین و آبادترین بخش‌های ایران محسوب می‌شده است و در حال حاضر تنها ویرانه‌هایی از آن که امروزه به «تخت طاووس» معروف است در دشت پلوار بر جای مانده است…)

تهیه و مطالعه چنین کتاب ارزنده‌ای را توصیه می‌نماید.

*     *     *

جهرم در پویه تاریخ

نگارش و پژوهش: دکتر جمشید صداقت‌کیش

بها: 4000 تومان

204 صفحه به اضافه 36 صفحه فهرست و عکس

انتشارات: فرهنگ پارس- بنیاد فارس شناسی

نویسنده فاضل بر آن است که: (در نقشه فارس به جنوب باختری شیراز «سومین حرم اهل بیت(ع) که بنگریم، شهری از باغ‌های مرکبات و نخل‌های سر به فلک کشیده را خواهیم یافت که با وزش هر نسیم عطر بهار‌نارنج به همراه خرمای شهدآلود شاهانیش، غبار خستگی را از تن ربوده و خونگرمی و سخت‌کوشی مردمان این دیار باصفا را به رخ می‌کشد…) و با چنین دیدی جهرم از بدو تاریخ تا امروز بررسی شده و نقطه‌ای از نقاط با ارزش ایران معرفی گردیده است.

*     *     *

امپراتوری جهانی جراحان

تألیف: یورگن توروالد

ترجمه: دکتر نصرت‌الله آصف پور

بها: 95000 ریال    462 صفحه

نشر: حق شناس

جراح فاضل شهر ما، دکتر آصف پور، به چاپ و نشر و ترجمه کتابی ارزشمند در کردار اعجاز‌آفرین جراحان بزرگ جهان پرداخته که از هر حیث   مفید و آگاهی‌رسان است، کتاب متنی داستان‌گونه، شرح‌حال نویسی بسیار شیرین دارد که باید دقیقاً مطالعه و از مطالب دلنشین آن بهره‌وری گردد، توفیق مترجم محترم را از حضرت احدیت خواهانیم.

*     *     *

فرمانروایان گیلان

تألیف: هـ . ل. رابینو

ترجمه: م. پ. جکتاجی – دکتر رضا مدنی

بها: 4900 تومان

219 صفحه به اضافه 41 صفحه فهرست و یک تبارنما

نشر: گیلکان، چاپ سوم

این کتاب مجموعه، چهار گفتار پیرامون تاریخ و جغرافیای گیلان است که اطلاعات ذیقیمتی از چند خانواده فرمانروا در گیلان را به اختیار خوانندگان به ویژه پژوهندگان جوان می گذارد.

کتاب فوق‌العاده ارزشمند و از نظر بررسی مطالب می‌تواند مقدمه کارهای ارزشمندتری در مسائل تاریخی و جغرافیایی برای اهل نظر باشد.

*     *     *

فرهنگ معانی آبادی های گیلان

گردآوری و نوشته: فرامرز کوچکی زاد

انتشارات حرف نو

بها: 4500 تومان   310 صفحه به اضافه 11 صفحه منابع و واژه‌نامه

آقای مهندس فرامرز کوچکی‌زاد در معرفی کتاب ارزنده‌اش می‌نویسد: (این اثر به بررسی مشخصات جغرافیایی و معانی نام آبادی‌های گیلان می‌پردازد، در این پژوهش تلاش شده، ضمن گردآوری نام تمامی آبادی‌های گیلان، نزدیک‌ترین معنی آن‌ها با استفاده از شیوه ریشه‌یابی واژه‌ها و تطبیق آن با متون تاریخی گردآورده شود).

کتاب شامل پیش گفتار- بررسی وند واژه‌های مشترک- فرهنگ معانی نام آبادی‌های گیلان،  واژه‌نامه و منابع است، بدین باورم که هر گیلانی می‌باید نسخه‌ای از این کتاب مفید را در خانه نگاهدار باشد.

*     *     *

بوهلر

به کوشش: م. پ. جکتاجی

نشر: گیلکان

بها:2500 تومان 83 + 17 صفحه تصویر و تعلیقات و نمایه

کتاب نوشته بوهلر افسر فرانسوی است که ناصرالدین شاه وی را برای بازدید و گزارش راه‌های گیلان و مازندران استخدام نموده بود. این کتاب حاوی مسایلی پیرامون جغرافیای نوار مرزی ایران از سفر به (رشت و انزلی و کنار دریا و مرداب الی مازندران و استراباد و رود گرگان از آق‌قلعه الی خواجه نفس…) می‌باشد و بسیار خواندنی است.

*     *     *

گسکر

نوشته: ولی جهانی

ناشر: اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان

بها: 45000 ریال     28 + 12 صفحه انگلیسی

مقاله‌ای علمی است در (وجه‌تسمیه هفت دغنان- آسیب‌شناسی محوطه تاریخی گسکر- معرفی شهر تاریخی گسکر- ویژگی جغرافیایی- مطالعات زمین‌شناسی- حمام‌ها- یافته‌ها و سایر اشیاء مکشوفه) که در آخر مؤلف استنباط خود را از نابودی شهری با اهمیت در قلب جنگلی انبوه که امروز اثری از آن دیده نمی‌شود، بیان می‌دارد.

*     *     *

خورشیدهای سرزمینم ایران

تألیف: جهانگیر دانای علمی

انتشارات آروَن

بها: 3400 تومان    155 + 13 صفحه منابع

جهانگیر دانای‌علمی صاحب قلمی توانا و فردی بسیار پرکار و عاشق اعتلای ایران عزیز است و این بار در کتابی دلنشین و پرمحتوی به معرفی بزرگ مردان سربدار چون آرش کمانگیر، وهرز دیلمی، موتای دیلمی، بابک خرمدین، منصور حلاج، عمادالدین نسیمی و استاد بزرگوار ابراهیم پورداود پرداخته و به شایستگی نیز از عهده برآمده است، زحمات این ایراندوست شریف را ارج می‌نهیم.

*     *     *

تاریخ تئاتر در تنکابن

مؤلف: میترا دانای علمی

ناشر: طاها پرتو

بها: /2000 تومان   117+ 59 صفحه نمایه و عکس

در مورد تئاتر هر چه بیشتر کارهای تحقیقاتی صورت بگیرد باز اندک است. خوشبختانه بانو میترا دانای‌علمی با تألیف (تاریخ تئاتر در تنکابن) از سال 1307 تا 1370 دست به کار بسیار ارزشمندی زده به ویژه که اشارتی اگر نه جامع ولی ارضاکننده پیرامون تاریخ و جغرافیا و آداب و رسوم و نمایش‌های محلی تنکابن دارد.

متن کتاب با 21 مصاحبه در موارد گوناگون خواننده را با مسایل جالبی روبرو می‌سازد، برای این بانوی هنرمند که نشان داده قلم زنی تواناست توفیق بیشتری آرزو داریم.

*     *     *

یادبودهای انقلاب جنگل

تألیف و گردآوری: هوشنگ عباسی

ناشر: انتشارات بلور

بها: /10000 تومان   366 + 42 صفحه نمایه و عکس

در این کتاب گذشته از مقالات (یادبوده‌ها از کریم کشاورز- تاریخچه جنگلیان بازخوانی فریدون نوزاد- تاریخچه میرزاکوچک‌خان نوشته بحرالعلوم بازخوانی افشین پرتو و نهضت جنگل و فولکلور نوشته هوشنگ عباسی) اولین رمان تاریخی مربوط به جنگل به قلم آقای حسن افشاری که در آخرین سالهای پهلوی اول نوشته شده به همت و سخت‌کوشی مهندس محمدرضا توسلی چاپ و نشر گردیده است. مطالعه کتاب مذکور مخصوصاً به انگیزه دو مخالف خوانی توصیه می‌شود.

*     *     *

طعم پرتقالی زندگی

نوشته: حسین نوروزی‌پور

ناشر: نشر الکا- قصیده‌سرا

بها: 1200 تومان   70 صفحه + 2 صفحه انگلیسی

*     *     *

خونابه ای در سیاهی شب

نوشته: حسین نوروزی‌پور

ناشر: ندارد

بها: 1500 تومان    70 صفحه

*     *     *

حالا چه وقت این حرف است

نوشته: حسین نوروزی‌پور

ناشر: ارنواز

بها: 1500 تومان    96 صفحه

به جز کتاب دوم که نویسنده به همسرش پیشکش نموده دو کتاب دیگر به (آدم‌هایی که برای فردا زندگی می‌کنند) و (زنان فعال سرزمینم ایران) تقدیم گردیده است، اساساً از آقای نوروزی‌پور که نویسنده‌ای مردمی است جز این انتظار نمی‌رفت.

هر سه کتاب داستانهایی کوتاه است از زندگی مردم، مردم سخت‌کوش، بی‌ادعا، خدمتگزار که پیشرفت کشور مدیون کار و کوشش و کُنش آنهاست.

نویسنده با قلمی شیرین آنها را بازتاب داده             و امیـدوار است هر چه بیشتر در نوشتن چنین داستان‌های واقعیت‌گرا ادامه داده شود.

*     *     *

فریاد

سراینده: علی رضا تبریزی

ناشر: روزبهان

بها: 4500 تومان     167 صفحه

دفتری از اشعار مطلوب و کلاسیک ایرانی است که شاعر محترم علی‌رضا تبریزی به خوبی و دلنشینی پرداخته است.

ای آنکه عبث دل مـرا می سوزی

ایکـاش که از زمانه پنـد آموزی

گر قدر من امـروز نـدانی، ترسم

فردا ز پی ام چراغ اشک افروزی

در اشعار او چاشنی غم به وضوح دیده می‌شود:

نه در آغوش مهری دیده ام، یک لحظه خوابی هم

نه از جام محبت مستیِ، پا در رکابی هم

چنان شوق سبک خیزی بود ما را ازین دنیا

که حیرت می کنم از خوش نشینی حبابی هم

و با این همه غم، مطالعه این دیوان، نشاط خاطری ایجاد می کند.

*     *     *

بازی بان

سراینده: محسن آریاپاد

ناشر: انتشارات دهسرا

بها: 3500 تومان     143 صفحه

مجموعه‌ای نو از شعرهای آزاد فاضل اندیشمند محسن آریاپاد که از شعرای شناخته شده جامعه ایران امروز است، ایشان با افکار ویژه‌ای که سرشار از چاشنی فلسفه است 40 قطعه از اشعار زیبایش را در این دفتر پیشکش اهل نظر و استادان فن کرد، توفیق وی را تمنا داریم.

*     *     *

واپوشته واز

سراینده: محسن آریاپاد

ناشر: انتشارات دهسرا

بها: 3500 تومان     117 صفحه

در این دفتر که تازه‌ترین اثر فاضل اندیشمند و سراینده توانای گیلانی می‌باشد 100 دوبیتی در چهار بخش (پیشاشو- گیلانه- بهارانه- عاشقانه) (پیشکش شاعران عزیز گیلان) شده است،            باید گفته شود آقای آریاپاد از شعرائی است که برای پیشبرد زبان گیلکی از هیچ کوششی باز   نمی‌ایستد و حتی نخستین دفتر شعری خود را  هم با زبان مادری نشر داده است و از این دفتر می‌خوانیم:

ترا، کیشه کشه، جاداندَری هَی

ضرر زن دشمنـا، پاداندری هی

مگه خوایی همش نارس بمانی؟

که کالانـا؛ اتو رادانـدری هی

ترا در آغوش کیش پیوسته جاداری می‌دهی- به دشمن زیان زننده، مکرر پاداری می‌دهی- مگر می‌خواهی همیشه نارس بمانی- که به کال ها این گونه به تکرار راه داری می‌دهی؟

*     *     *

آوازهای سرزمین پدری

نویسنده: هوشنگ عباسی

ناشر: نشر فرهنگ ایلیا

بها: 4500 تومان     299 صفحه

هوشنگ عباسی نام آشنای دیار ما، سفینه‌ای از اشعار 73 تن سراینده لشته‌نشایی پرداخته و به اختیار پژوهشگران جوان گذاشته و بر آن است که (از ویژگی اشعار نسل اول و دوم در این مجموعه توجه به مسایل اجتماعی، طنزپردازی و کل‌گویی است و در نگاه نسل‌های بعدی فردیت در شعر، ادبیت ادبیات و تجربه‌های فردی رخ می‌نماید.)

*     *     *

رشت در نوشته های جهانگردان و شعر شاعران

تحقیق و پژوهش: هوشنگ عباسی

ناشر: مهندس محمدرضا توسّلی

بها: 6500 تومان   296 + 21 صفحه منابع و عکس

تازه‌ترین اثر از هوشنگ عباسی نویسنده پرکار و توانمند، در این کتاب از باغ‌ها، بقاع متبرکه، مساجد، کاروانسراها، موزه‌ها، کتابخانه‌ها، خانه‌های محافظت شده، انجمن‌ها، سالن اجتماعات و بازار و 34 تن سیاحان بیگانه، 23 سیاحان ایرانی و 47 شاعر که در پیرامون شهر رشت یادداشت‌هایی دارند سخن به میان آمده است که مفید به فایده و شایسته استفاده است.

*     *     *

آوازی به زلالی باران

تألیف و گردآوری: هوشنگ عباسی

ناشر: مهندس محمدرضا توسّلی

بها: 5500 تومان  139 صفحه + 29 صفحه منابع و عکس

کتاب زندگی نامه خواننده سرشناس گیلان و ایران استاد فریدون پوررضاست که در آن نظرات 42 تن از نام آوران گیلان و ایران آمده و هنر او ستوده شده است و در پشت جلد هم بریده‌ای از گفته زنده‌یاد شاملوست که: (اگر دنیا اینقدر سیاه نبود چه راحت می‌شد در این جمع، به عمق سعادت دست پیدا کرد و مصداق این کلمه را به چشم خود دید، اما آنچه پوررضا برای ما خواند، روایت فاجعه‌ی تلخ حیات ملتی بود که تار و پود غم و شادی‌اش از جنس واحدی است).

*     *     *

از آبکنار تا کومه های تاسیان

سراینده: فرامرز شکوری

نشر: فرهنگ ایلیا   بها: 2500 تومان   141 ص

کتاب شامل 80 قطعه شعر در قالب نیمایی است و با هم می‌خوانیم شعر (خواب شاملو) را از صص 74 و 75 کتاب (یک بار خواب دیدم/ تمام کوچه‌ها و پس کوچه‌ها/ محله‌ها/ و خیابانهای ایران/ سرشار از نام شاعران است/ خیابان فروغ/ خیابان سیمین/ خیابان سپهری/ خیابان مشیری/ کوچه نادرپور/ کوچه نیما یوشیج/ بازار حقوقی/ میدان منوچهر آتشی/ کوی اخوان/ کوی نصرت رحمانی/ محله‌ی مشرف تهرانی/ اما هیچ محله‌ای/ یا کوچه/ و یا خیابانی/ به نام احمد شاملو نیست/) انزلی- 86.

*     *     *

رازهای نهفته

سراینده: طاهره شارمی

ناشر: سراینده

بها: ندارد    243 ص

دفتری نو حاوی اشعاری در قالب‌های امروزی از بانو طاهره شارمی شاعر معاصر بندرانزلی و در مقدمه کتاب آقای فرامرز کوچکی‌زاد همسر شاعره بر آن است که: (شعر امروز اندکی با شعر کلاسیک تفاوت دارد زیرا از جنبه بومی و محلی فراتر رفته و حالت جهانی دارد، با این حال در هر کشور اشعار شاعران نوپرداز نیز متأثر از یکدیگر بوده و درست مثل این است که با جابجایی کلمات بازی شده است… الخ). می‌خوانیم شعر هجوم او را از صفحه 86 این دفتر:

سیاه می‌شود/ آیینه‌یِ ذهنش/ با هجوم/ کلاغان سیاهی که/ می‌خراشند/ افکارش را/ در بعد زمان.

*     *     *

احمد شاملو بدون نقاب

نوشته: علی خداجو

انتشارات: کتیبه گیل

بها: 4500 تومان     194 صفحه

آقای علی خداجو که خود شاعری توانا و سخن‌سنج است و دفاتر اشعاری که پراکنده قدرت شاعری‌اش را گواهی صادق می‌باشد در این کتاب به بررسی افکار و باورداشتهای احمد شاملو نشسته و در پایان کتاب نتیجه می‌گیرد: (شاملو فاقد نگاه‌های تیزبین و موشکاف است و این همه حوادثی که بر جهان می‌گذرد و بر مردمان تحمیل شده هیچ سخنی نمی‌گوید، دیدگاه او بسیار ضعیف است و فقط جلوی پای خویش را می‌بیند! جامعه‌شناسی نمی‌داند و از فلسفه و منطق و درون کاوی هیچ خبر دقیقی ندارد و از همه مهم‌تر فاقد خودشناسی نیز هست که شرط اول پیشرفت هنری است). ص 192

کتاب کاملاً خواندنی و قابل بررسی است. مطالعه آن را توصیه می‌نماید.

*     *     *

ناخدای سرگشته

نوشته: اعظم‌السادات موسوی‌زاده

ناشر: نشر سایه

بها: 2000 تومان     115 صفحه

داستانی است دلپذیر که می‌تواند ساعاتی خواننده را مشغول و متفکر بدارد، استعداد نویسنده برای داستان‌پردازی بسیار زیاد است. به امید آن که بتوانیم آثار دیگری از او را مورد مطالعه قرار دهیم.

*     *     *

در جست و جوی هویت انسانی

نویسنده: فرامرز طالبی

انتشارات: فرهنگ ایلیا

بها: 3900 تومان     238 صفحه

فرامرز طالبی از نویسندگان فاضل و پرکار گیلانی به ویژه پیرامون مسایل نمایشی است، مبحثی که هر چه بیشتر پیرامون آن سخن گفته شود، اندک است (این مجموعه بخشی از مقاله‌هایی است که در سال‌های اخیر درباره نمایش در کتاب‌ها و نشریه‌های مختلف به ویژه فصلنامه‌ی تئاتر به سردبیری لاله تقیان و ویراستاری استاد جلال ستّاری چاپ کردم…. انتشار این مجموعه در آستانه صد سالگی تئاتر گیلان، بهانه ایست تا نام و یاد همه آغازگران تئاتر در ایران، به ویژه گیلان را ارج نهیم.) موفقیت این نویسنده فاضل و هنرمند را آرزومندیم.

*     *     *

سفرنامه ساحل خزر

نویسنده: ویلیام ریچارد هولمز- ترجمه شبنم حجتی سعیدی

ناشر: فرهنگ ایلیا

بها: 3500 تومان 140 + 12 صفحه عکس و نمایه

سفرنامه‌های بیگانگان، با همه کوته‌نظری و بدبینی‌هائی که نوشته‌اند و نوشته شد ارزش فوق‌العاده دارد و (این کتاب ترجمه فصل‌هایی از سفرنامه ویلیام ریچارد هولمز 1822- 1882م است که در سال 1844، هم زمان با دوران سلطنت محمدشاه قاجار به سواحل جنوبی دریای خزر سفر کرد و مشاهدات خود را ثبت نمود و سفرنامه‌اش را در سال 1845 با عنوان گذری بر کرانه‌های کاسپین در لندن به چاپ رساند.

هولمز در سفرنامه خود جزئیات جالبی از گیلان آن روزگار را به نگارش درآورد و طرح‌های بدیعی از مناطق مورد بازدید خود کشید، سفرنامه‌ی او اطلاعات ارزشمندی از اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی گیلان به دست می‌دهد… الخ)

*     *     *

کاش چشم های تو، آبی بود

سراینده: نادر نیک پور

ناشر: شاملو

بها: 1400 تومان     72 صفحه

مجموعه ای از اشعار نادر نیک‌نژاد، شاعر گیلانی است که با مقدمة مهدی شادخواست شاعر و منتقد گیلانی چاپ و انتشار یافته است، نیک‌نژاد به دو زبان فارسی و گیلکی شعر می‌سراید، در این مجموعه 55 شعر آزاد و عاشقانه شاعر آمده است.

*     *     *

واژه نامه شصت و هفت گویش ایرانی

مؤلف: دکتر صادق کیا

ناشر: پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی

بها: 30000 تومان      888 صفحه

کتاب در یک مقدمه و در دو فصل تهیه و تدوین یافته است، در مقدمه کتاب، پیشگفتار، نشانه‌های آوانویسی، نمونه دستنویس استاد کیا، نمونه طرح اولیه، متن نامه استاد کیا، و معرفی اجمالی 67 گویش و سرزمین آنها پرداخته شده است.

در فصل اول کتاب واژه‌نامه (فارسی- گویش‌ها) و در فصل دوم واژه‌های ویژه گردآوری شده است. زنده یاد صادق کیا از کوشندگان گویش‌های بومی ایران بوده و در این زمینه از استادان صاحب‌نظر و سخت‌کوش می‌باشد.

واژه‌نامه شصت و هفت گویش ایرانی، کاری گرانسنگ در جهت فرهنگ‌نویسی اقوام ساکن در ایران می‌باشد و به نوعی می‌توان گفت، تلاش‌هایی برای ارائه یک فرهنگ تطبیقی از گویش‌های رایج در ایران می‌باشد. کتاب برای همة کسانی که در عرصه‌ی زبان‌شناسی فعالیت دارند، مفید و سودمند می‌باشد.

ف. ن

یک فکر در “کتاب سخت سر یا رامسر در گذر زمان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *